• recategorized by
712 views
0 0 votes

Resistor $R_{1}$ in the circuit below has been adjusted so that $I_{1}=1$ $mA$. The bipolar transistors $Q1$ and $Q2$ are perfectly matched and have very high current gain, so their base currents are negligible. The  supply voltage $V_{cc}$ is $6$ $V$. The thermal voltage $KT/q$ is $26$ $mV$.

                                                               

The value of $R_{2}$ (in $\Omega)$ for which $I_{2}=100\mu A$ is _________

Please log in or register to answer this question.

Answer:
Position:
Show:

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
326
326 views
Milicevic3306 asked Mar 27, 2018
326 views
Assume that the diode in the figure has $V_{on}=0.7 \:V$, but it otherwise ideal. The magnitude of the current $i_{2}...
0 0 votes
0 0 answers
348
348 views
Milicevic3306 asked Mar 27, 2018
348 views
In the circuit shown in the figure, the magnitude of the current (in amperes) through $R_{2}$ is ____
0 0 votes
0 0 answers
604
604 views
Milicevic3306 asked Mar 27, 2018
604 views
Consider a region of silicon devoid of electrons and holes, with an ionized donor density of $N_{d}^{+}=10^{17} cm^{-3}.$ The electric field at $x = 0$ is $0\: V/cm$ and ...
0 0 votes
0 0 answers
719
719 views
Milicevic3306 asked Mar 27, 2018
719 views
The figure shows a half-wave rectifier with a $475 \: \mu F$ filter capacitor. The load draws a constant current $I_{o}= 1 \: A$ from the rectifier. The figure also shows...

Add Synced Question

×