1 1 vote Consider the following circuit using an ideal $\text{OPAMP}$. The $\text{I-V}$ characteristics of the diode is described by the relation $I=I_{0}\left(e^{\frac{V}{V_{T}}}-1\right)$ where $V_{T}=25 \; \mathrm{mV}, I_{0}=1 \; \mu \mathrm{A}$ and $\mathrm{V}$ is the voltage across the diode (taken as positive for forward bias). For an input voltage $V_{i}=-1 \mathrm{~V}$, the output voltage $V_{o}$ is $0 \mathrm{~V}$ $0.1 \mathrm{~V}$ $0.7 \mathrm{~V}$ $1.1 \mathrm{~V}$ Op-amp Circuits gate2008-ec circuit-analysis op-amp-circuits diode-circuits + – admin 242 views answer comment Share Follow Add Sync Questions Print 0 reply Please log in or register to add a comment.