• recategorized by
397 views
0 0 votes
Assume electronic charge $q= 1.6 \times 10^{-19} \: C$, $kT/q=25 \: mV$ and electron mobility $\mu_{n}= 1000cm^{2}/ V-s$. If the concentration gradient of electrons injected into a $P$-type silicon sample is $ 1 \times 10^{21}/cm^{4}$, the magnitude of electron diffusion current density (in $A/cm^{2}$) is _________ .

Please log in or register to answer this question.

Answer:
Position:
Show:

Related questions

0 0 votes
0 0 answers
384
384 views
Milicevic3306 asked Mar 26, 2018
384 views
In the figure shown, the ideal switch has been open for a long time. If it is closed at t = 0, then the magnitude of the current (in mA) through the $4k \Omega$ resistor ...
0 0 votes
0 0 answers
411
411 views
Milicevic3306 asked Mar 26, 2018
411 views
Consider an abrupt PN junction (at $T = 300 K$) shown in the figure. The depletion region width $X_{n}$ on the $N$-side of the junction is $0.2 \mu m$ and the permittivit...
0 0 votes
0 0 answers
457
457 views
Milicevic3306 asked Mar 26, 2018
457 views
A silicon bar is doped with donor impurities $N_{D}= 2.25 \times 10^{15} \text{atoms} / cm^{3}$. Given the intrinsic carrier concentration of silicon at $T = 300 \: K$ is...
0 0 votes
0 0 answers
391
391 views
Milicevic3306 asked Mar 26, 2018
391 views
In CMOS technology, shallow P-well or N-well regions can be formed usinglow pressure chemical vapour deposition low energy sputteringlow temperature dry oxidationlow ener...

Add Synced Question

×